TOC TOC

FİLİM LİNKİ

Analiz


Film, farklı takıntılara sahip bir grup obsesif kompulsif bozukluğa sahip kişilerin birbirini tanımalarını ve birbirlerine yardımcı olmalarını işlemiştir. Aynı saate randevu verilmiş olan bu altı kişi görüşmeye geldiklerinde kendileri dışında beş kişinin daha aynı saatte görüşme

için bekledikleri şokuyla karşılaşır. Filmde bu bekleme süreci grup terapisine dönüşür. Aslında bu süreç bir oyundur ve bu oyunu yöneten kişi kendisine Federico takma adını koyan terapisttir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

OKB, obsesyonlarla ve kompulsiyonlarla karakterize bir rahatsızlıktır.

Obsesyonlar, ısrarcı ve kontrol edilemez düşüncelerdir. En sık obsesyon temaları arasında kirlenme korkusu, cinsellik ve saldırganlık dürtüleri, simetri veya düzen vardır. Blanca karakterinin sahip olduğu obsesyon kirlenme obsesyonudur. Otto’da ise düzen ve simetri obsesyonu görülür. Tabi bu obsesyonlar beraberinde birtakım kompulsiyonlar getirebilirler.Kompulsiyonlar, kişinin obsesyon düşüncelerinin yol açtığı kaygıyı azaltmak için istemsiz olarak başvurduğu tekrarlayıcı davranışlardır. Filmde de göreceğimiz gibi sürekli el yıkama davranışı, kelime tekrarı, kontrol isteği tipik kompulsiyonlardır.“Ben artık kendimi dünyadan soyutladım.“OKB, bu rahatsızlığı yaşayan kişileri günlük hayatlarından uzaklaştıran, kişilerarası ilişkilerine zarar veren bir rahatsızlık haline geliyor olabilir. Yaşam kalitesinde düşüş, sosyal hayatta bozulma yaşanabilmektedir. Bunu filmdeki karakterlerin hayatlarında çokca görebilmek mümkün. Ana Maria artık arkadaşları tarafından buluşmalara çağırılmamakta, Otto uzun bir

ilişki sürdürememekte, Federico evlenememekte ve Emilio boşanmanın eşiğine gelmektedir.“Çözüm bu! Beynimizdeki şalteri daha sık kapatarak“Yaşananlara, çevremizde olup bitenlere odaklandığımız zaman takıntılarımızı unuturuz. Kendimizle ilgili ne kadar çok düşünürsek o kadar takıntılarımızın esiri oluruz.Toc Toc, sadece izlemesi hoş olan bir filmden fazlası olarak öğretici olma özelliğiyle de kendisini gösteriyor. Filmde grup terapisinin iyileştirici gücüne şahitlik edebilirsiniz. İyi seyirler dilerim. 

Her biri farklı bir takıntıya sahip olan ve birbirini tanımayan 6 kişi, randevu aldıkları doktorun muayenehanesine aynı saatte gitmişlerdir. Doktorun çılgın asistanı ve bir türlü gelmek bilmeyen doktor ise işleri daha da karmaşık bir hale getirir. Sistemin her hastaya yanlışlıkla aynı randevu saatini vermiş olması da durumu doktorsuz bir grup terapisine çevirir. Hastalardan Federico, anlık kontrolünü kaybederek karşısındakine küfür ve hakaret etmektedir. Blanca, tam bir titizlik hastasıdır ve hiçbir yüzeye ya da kişiye dokunamamaktadır. Ana Maria, bir şeyleri devamlı olarak kontrol etme takıntısına sahiptir. Otto, çizgilere basmadan yürüme takıntısına, Emilio, gün içinde her karşılaştığı şeyi sayma ve matematiksel işlem yapma takıntısına, son olarak Lili ise, her söylediğini iki kez tekrarlama takıntısına sahiptir. Sıkıntıdan sohbet etmeye başlayan bu çılgın hastalardan oluşan grup, doktoru beklerken, kendi kendilerine terapi uygulamaya başlarlar. Değişik yöntemler deneyerek takıntılarını aşmaya çalışan grup, beklenmeyecek şekilde iyi bir performans gösterir ve artık doktora ihtiyaçları kalmadığını farkedince doktorun ofisinden ayrılırlar. Hastalar doktorun ofisinden ayrıldıktan sonra meşhur doktorumuz nihayet ofisine döner. Ama işte burası tam bir sürpriz. İzleyin ve görün deriz.Bir doktorun ofisinde başlayarak çok güzel bir dostluk..

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.