Meslek odası sağlık çalışanı için neden gerekli?

Kısaca meslek odası nedir ve ana amaçlarını tanımladıktan sonra meslek odalarının olmasının sağlık çalışanları için amaçlarını yazacağım inşallah birileri anlar…

  Meslek Odası, üye olanların mesleki yolda yaptıkları işleri kolaylaştırmak, mesleğin menfaatlerini korumak ve ihtiyaçlarını karşılamayı, aynı mesleği yapan meslektaşları arasında iletişim ve yardımlaşmayı amaçlar. 

Türkiye’de tüm meslek grupların hemen hemen bir odası var iken ve anayasa buna olanak sağlarken ne yazık ki hekim dışı sağlık çalışanlarının bir meslek odası yoktur. 

Sebebi ise şuan ülkemizdeki iki sendika ve TTB dir.

Her üç gurupta bu sağlık çalışanı meslek odası kanuna karşı çıkmışlardır.  Bazı sağlık meslek dernekleri  ve Tarafımdan ülkede siyasi partilerle ve sendika genel başkanları ile görüşülmüş ne yazık ki sonuç alınamamıştır. Bir dönem sendika genel başkanlığı sonra milletvekili ile görüşerek kanunu desteklemesini rica ettim bana verdiği cevap sendikaları böler ve üye sayısı azalır demek olmuştu.

 İşte ülkemizdeki zihniyet hak hukuk korumak değil bulunduğu koltuğu korumak ve ekonomik olarak küçülmemektir. 

Eğer bugün bu ülkede sağlık çalışanları eziliyor, şiddete uğruyorsa ve ekonomik iyileşme sahibi değilse bunun sebebi bu kanuna engel olen sendikalar ve yöneticileridir.   

Oysaki Meslek Odası ; Yasalara ve kanunlara göre hareket edip, ona göre davranırlar ve diğer meslek örgütleri ile ortak hareket ederler. Meslek Odaları; Kanunların ve yasaların takibini  yaparak üyelerinin daha müreffeh ve onların eğitimlerini düzenleyerek uygun bir şekilde ilerlemesini sağlamak üzere görevlendirilen bir kuruluştur. 

Yani; Tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu derecesindeki meslek kuruluşların odalarıdır. CHP eski milletvekili Nurettin Demir tarafından bu kanun teklifi verildi ve o günlerde CHP den değil başka partiden gelse desteklenirdi diyenler oldu oysaki biz tüm partileri dolaşıp dosyayı teslim ettik o günlerde Sağlık komisyon başkanı Sayın Cevdet ERDÖL ve Sağlık Bakan yardımcısı Agah KAFKAS ile görüşmüştük olumlu karşıladılar, ne yazık ki bazı at gözü ile dünyaya bakan ve örümcek kafalı beyinleri aşamadık. 

Link Tıklayınız Bugün meslek odası olsa idi inan şuan yaşanan olayların %70’ini sağlık çalışanı yaşamayacaktı.

Link2

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.